Mistrovství světa ve fotbale

Mistrovství světa ve fotbale (oficiální anglický název: FIFA World Cup) je nejdůležitější soutěž v mezinárodním fotbale. Je organizována světovou fotbalovou konfederací FIFA. Finálový turnaj je nejsledovanější světovou sportovní událostí, předstihuje dokonce i olympijské hry.

Mistrovství se koná každé čtyři roky, ale příprava na něj probíhá již dříve. Přes 160 týmů soutěží o místa na mistrovství, kterých je 32 (zvýšeno z 24 v roce 1998). Finální turnaj hostí po více než čtyři týdny předem vybraná země, jejíž tým má kvalifikaci automaticky zajištěnou. Dříve měl zajištěnou účast i úřadující šampión, ale kvůli rostoucí popularitě fotbalu v Asii a USA, FIFA od tohoto pravidla ustoupila.

V kvalifikaci na mistrovství se v historii utkalo přes 200 zemí, ale jen 11 z nich se jich dostalo do finále turnaje a z těchto jedenácti jich jen sedm získalo titul mistrů světa. Kvůli této jedinečnosti je zisk titulu velkým snem všech fotbalových zemí.

Šest ze sedmi zemí, které dokázaly zvítězit na mistrovství, zvítězily alespoň jednou na turnaji ve své zemi. Jediným, komu se povedlo dosáhnout všech titulů mistra světa mimo domácí území, byla Brazílie, která je ale na druhou stranu extrémě úspěšná celkově. To je také důvod proč je o pořádání této akce velký zájem. Ve většině případů předvede hostitelská země na svém turnaji velmi dobrý výkon. Naposledy to bylo možné vidět na jihokorejské reprezentaci na mistrovství v roce 2002.

Světovým šampionátům - co se vítězů týče - vládnou Evropa a Jižní Amerika. Jihoamerický kontinent získal zásluhou Brazílie, Uruguaye a Argentiny celkem devět titulů, Evropa má o jeden méně. Ostatní kontinenty zatím vyšly naprázdno.

Která liga je nejlepší?

Španělská liga (965 | 17%)
Angilcká liga (1202 | 21%)
Francouská liga (843 | 14%)
Německá liga (883 | 15%)
Česká liga (962 | 17%)
Jiná (938 | 16%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one